Par Lindasjaunkundzi

„I am but mad north-north-west. When the wind is southerly, I know a hawk from a handsaw.”

/William Shakespeare. „Hamlet”/

Kritiķi skatās izrādes, teātra ļaudis izrādes taisa. Kritiķi ir gudri, teātra ļaudis – dumji. Kritiķi lasa grāmatas, teātra ļaudis tikmēr sēd bufetē. Kritiķi ir ļauni, teātra ļaudis – labi. Tā tas pārpratumiem pilnā pasaulē parasti iekārtots.

Linda sēd un domā, kāpēc jābūt ikdienišķam? Kāpēc jādara tā, kā ieplānots teātra taisītāju un teātra vērtētāju militārajos manevros, kur vieni tup vienos ierakumos, otri otros, bet pa vidu plosās viesuļuguns? Kāpēc allaž jāatšķir vanags no gārņa? Kāpēc gan nebūt trakam kā tādam Hamletam?

Latvijā valdošie ir ziemeļrietumu vēji, varbūt tāpēc Linda nolemj skatīties teātri no abām pusēm – gan no zāles, gan aizkulisēm. Kopš 2007. gada viņai kabatā baltu filoloģes grāds un tiesības „de iure” publiski kritizēt teātri. Bet jau drīz jaunkundze saprot – „de facto” šīs tiesības iestājas tikai tad, kad ieraugi, kas atrodas lielajā virtuvē, kur teātris top, un vislabāk, ja pats tiec pielikts pie maisīšanas.

2009. gadā meitēns iegūst maģistra grādu mākslā un uz papīra top par kino režisori. Mūsdienu pasaule iekārtota tā, ka viņas darbības lauks pārsvarā saistās ar TV kasti un video darbiem. Linda ir populārākās autosporta programmas montāžas režisore – ak, cik tālu, bet patiesībā itin tuvu kultūrai, jo gan uz skatuvēm, gan trasēs valda tās pašas aktieriskās kaislības! Vienlaikus top neskaitāmi video stāsti par izrāžu tapšanu un norisi Latvijas Nacionālajā teātrī, un dažos no šiem iestudējumiem Lindu aicina arī piemest savas garšvielas kopīgajam virumam. Bet reizēm jaunkundze par to visu bilžu grāmatās pastāsta mazajiem, lai bērni zina, kas teātra un kas autosporta lācītim vēderā.

Atkal vējš no ziemeļrietumiem! Un Linda tā arī nav iemācījusies atšķirt, ar ko traģēdija daiļāka par motokrosu, ar ko aktieris talantīgāks par autosportistu, ar ko teātra kritika prātīgāka par teātra taisīšanu.

1 thought on “Par Lindasjaunkundzi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s